فرش ماشینی کاشان - آرشیو 1398/10

موضوعات
Category

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 13868
» بازديد ديروز : 1701
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 15569
» بازديد سال : 13867
» بازديد کل : 16836
» اعضا : 0
» مطالب : 71

خرید فرش ۷۰۰ شانه طرح افشان کاشان


تاریخ انتشار پست : 1398/10/29 بازدید : 22

 

در زمان انتخاب و خرید فرش ماشینی کاشان فاکتورهای زیادی را می‌توان بررسی کرد.

به گزارش ایسنا بنا بر اعلام قالی کاشان، در زمان انتخاب و خرید فرش ماشینی فاکتورهای زیادی را می‌توان بررسی کرد، اما در این میان دو فاکتور شانه و نقشه فرش بیشترین تأثیر را در زیبایی فرش دارد، که در این مقاله به این دو فاکتور مهم در انتخاب و خرید فرش کاشان می‌پردازیم. و به‌صورت ویژه فرش ۷۰۰ شانه طرح افشان کاشان را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهیم.

 

فرش ۷۰۰ شانه کاشان، فرشی زیبا و ارزان

شانه و تراکم فرش ماشینی یکی از مهم‌ترین فاکتورهای خرید فرش ماشینی کاشان است که هم بر قیمت و هم کیفیت فرش ماشینی تأثیر مستقیم دارد! اما منظور از شانه و تراکم چیست؟

شانه فرش: به تعداد گره‌های موجود در یک متر از عرض فرش شانه فرش گفته می‌شود. برای مثال فرش ۷۰۰ شانه در یک متر از عرض خود ۷۰۰ گره دارد. و یا به عبارتی در ده سانتی‌متر از عرض یک فرش ۷۰۰ شانه ۷۰ گره وجود دارد. پس شما به‌راحتی با استفاده از یک خط کش ساده می‌توانید تشخیص دهید که آیا یک فرش ۷۰۰ شانه است یا خیر!

تراکم فرش: در بسیاری از منابع تراکم فرش را اشتباه تعریف کرده‌اند و گفته‌شده است که تراکم فرش به تعداد گره‌های فرش در طول فرش گفته می‌شود! اما این تعریف درست نیست، و تعریف درست تراکم فرش چنین است: به تعداد ردیف‌های پود به‌کاررفته در بافت یک متر از فرش ماشینی تراکم گفته می‌شود.

ازآنجاکه در دستگاه‌های جدید برای بافت هر ردیف از گره‌های فرش (رج) سه پود استفاده می‌شود، (پود زیر، پود میانه و پود رو) می‌توان نتیجه گرفت که اگر تعداد گره‌های موجود در یک متر از طول فرش را در عدد ۳ ضرب کنیم مقدار درست تراکم فرش به دست می‌آید.

برای مثال معمولاً فرش ۷۰۰ شانه کاشان با تراکم ۲۵۵۰ بافته می‌شود. اگر این عدد را بر ۳ تقسیم کنیم به عدد ۸۵۰ می‌رسیم. یعنی فرش ۷۰۰ شانه اصلی کاشان که با تراکم ۲۵۵۰ بافته‌شده است، در هر یک متر از طول خود ۸۵۰ گره یا در هر ۱۰ سانتی‌متر از طول خود ۸۵ گره را داراست.

با توجه به توضیحاتی که در بالا داده شد می‌توان نتیجه گرفت که هرچه مقدار شانه و تراکم فرش ماشینی افزایش یابد، فرش متراکم‌تر و ریزبافت‌تر می‌شود. ریزبافت‌تر شدن فرش باعث می‌شود که شما فرش زیباتر و البته با نقش و نگار ظریف‌تری داشته باشید. اما تراکم بیشتر فرش از طرفی باعث کاهش نرمی و لطافت فرش نیز می‌شود، چون گره‌های فرش بیشتر به هم نزدیک شده و فشرده‌تر در کنار هم قرار می‌گیرند.

پس با افزایش شانه و تراکم، زیبایی و ظرافت فرش افزایش و نرمی و لطافت آن کاهش می‌یابد. علاوه بر این با افزایش شانه و تراکم قیمت فرش ماشینی نیز افزایش می‌یابد. برای مثال فرش ۱۰۰۰ شانه معمولاً حدود ۱۵% از فرش ۷۰۰ شانه گران‌تر است. و فرش ۱۲۰۰ شانه حدود ۳۰% از فرش ۷۰۰ شانه قیمت بالاتری دارد.

پس اگر به دنبال خرید فرشی زیبا اما با نرمی و لطافت بالا و البته ارزان هستید، خرید فرش ۷۰۰ شانه کاشان گزینه مناسبی خواهد بود. اما اگر زیبایی و ظرافت فرش برایتان مهم‌ترین اولویت را دارد، خرید فرش ۱۲۰۰ شانه کاشان رضایت شمارا بیشتر جلب خواهد کرد.

فرش طرح افشان کاشان، فرشی برای تمام سلیقه‌ها

دنیای طرح و نقش فرش کاشان، پر از طرح‌های زیبا و چشم‌نوازی است که هر بیننده‌ای را شیفته خود می‌کند، اما در این میان، فرش طرح افشان کاشان جزو پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین طرح‌های فرش کاشان است.

مشخصه بارز فرش طرح افشان کاشان این است که در طرح این فرش ترنج وسط وجود ندارد و گل‌های فرش با شاخه‌هایی پیچ‌درپیچ در کل زمینه فرش پراکنده (افشان) شده‌اند! چنین طراحی خلاقانه‌ای چند ویژگی خاص به فرش طرح افشان داده که باعث جلب‌توجه بسیاری از علاقه‌مندان به فرش ماشینی کاشان شده است، که در ادامه به مهم‌ترین این ویژگی‌ها اشاره می‌کنیم:

مطابقت با دکوراسیون مدرن و سنتی:

با حذف ترنج وسط، فرش طرح افشان را ازنظر ظاهری تا حد زیادی به فرش های مدرن نزدیک کرده است. درعین‌حال وجود نقش گل‌های سنتی و اصیل فرش ایرانی در این طرح باعث شده تا اصالت و فرش سنتی ایران در آن حفظ شود.

از همین رو فرش طرح افشان کاشان هم با طراحی فضای مدرن همخوانی خوبی دارد وهم با طراحی فضای سنتی ایرانی!

فرش طرح افشان خانه شمارا بزرگ‌تر نشان می‌دهد!

دلیل این امر این است که فرش طرح افشان فضای زمینه پیوسته بزرگ‌تری با گل‌های ریزتر نسبت به فرش های ترنج دار دارد. همین گل‌های ریز در زمینه بزرگ، برای بیننده خطای دید ایجاد می‌کند و فضا را در نظر او بزرگ‌تر جلوه می‌دهد.

با خرید فرش طرح افشان کاشان آزادی بیشتری در چیدمان منزل دارید!

عدم وجود ترنج وسط در فرش طرح افشان به شما آزادی عمل بیشتری در چیدمان مبلمان می دهد و دیگر نگران عدم تقارن چیدمان مبلمان با طرح فرش نخواهید بود. این ویژگی فرش طرح افشان کاشان خصوصا در طراحی مدرن بسیار مورد توجه و مفید است.

خرید فرش طرح افشان کاشان به‌صورت مستقیم از کارخانه

فرش طرح افشان کاشان در مدل‌های ۷۰۰ شانه، ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه بافته می‌شود، که در سایت قالی کاشان به نشانی https://ghaliekashan.com می توانید انواع مختلف این فرش را مشاهده کنید.

سایت قالی کاشان دارای نماد اعتماد الکترونیکی از وزارت صنعت، معدن و تجارت است، پس شما پس از انتخاب فرش دلخواه خود در این سایت، می توانید از منزل انواع فرش کاشان را به قیمت درب کارخانه خریداری کنید!

دسته : ,
برچست ها :

تعریف کامل و ساده از تراکم فرش ماشینی


تاریخ انتشار پست : 1398/10/26 بازدید : 301

تعریف کامل و ساده از تراکم فرش ماشینی

اگر به خاطر داشته باشید قبلا در یک مقاله به صورت مفصل در مورد ” تعریف کامل و ساده از شانه فرش ماشینی ” صحبت کردیم. گفتیم که این مفهوم رابطه ای مستقیم و محکم با اصطلاح ” تراکم ” دارد. در مورد اهمیت تراکم باید گفت این ارتباط در حدی است که بین مردم و فروشندگان پس از اصطلاح شانه ، بلافاصله از اصطلاح تراکم به عنوان معیارهای سنجش کیفیت و قیمت گذاری استفاده می شود.

هرچند قبلا هم گفتیم که عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت فرش ماشینی صرفا به این دو مورد محدود نمی شود و عوامل متعدد دیگری نیز در تعیین قیمت فرش موثرند. عواملی همچون جنس فرش، وزن فرش، آهار و تکمیل فرش، ضمانت نامه فرش و  … که بعدا هر کدام را به صورت مجزا شرح خواهیم داد. مسلما در توضیح و آموزش هر یک از این اصطلاحات ما سعی می کنیم با اولویت بندی و بر اساس میزان کاربرد و تاثیر آنها بر قیمت فرش ماشینی پیش رویم. همچنین شما برای درک بهتر متون آموزش اصطلاحات فرش ماشینی می توانید از ویدیوهای آموزشی که به همین منظور به صورت خیلی مختصر و کوتاه تهیه شده است استفاده نمایید.

اما اکنون و در این متن با توجه به اهمیت این موضوع و توجه عمومی به این دو اصطلاح در این مقاله قصد داریم به آموزش اصطلاح ” تراکم” که در حقیقت مکمل مقاله ” شانه فرش ” است بپردازیم. پس با ما همراه باشید تا بتوانید تبدیل به یک متخصص و کارشناس خانگی فرش تبدیل شوید و هنگام خرید فرش جلوی سو استفاده های احتمالی را بگیرید!

 

با ما همراه باشید تا کارشناس فرش شوید !

 

تراکم فرش ماشینی چیست ؟

آنچه که در کتاب ها و مجلات و دانشنامه های معتبر آموزشی علمی و دانشگاهی در مورد واژه پرکاربرد تراکم بیان شده به این اشاره دارد که

منظور از اصطلاح تراکم ، همان تراکم طولی نخ های خاب یا گره ها است که در اصطلاح تخصصی به آن تراکم خاب نیز گفته می شود. (حتما به یاد دارید که گفتیم شانه همان تراکم عرضی است.)

اما آنچه اصطلاح رایج در حوزه فرش ماشینی است و در حال حاضر فروشندگان و تولیدکنندگان نیز هنگام بیان واژه تراکم ، فقط آن را در نظر دارند، ” تراکم پودی ” است که با تعریف فوق اندکی متفاوت است. بنابر این بهتر است ابتدا منظور از اصطلاح ” تراکم پودی ” را شرح می دهیم و سپس مجددا به بحث برمی گردیم.

تراکم پودی

تراکم پودی همان گونه که از نامش پیداست به تراکم و یا تعداد پودهای به کار رفته در طول فرش ، اطلاق می شود. بنابر این تراکم پودی نیز همان تراکم طولی است که با توجه به تعداد پودها محاسبه می شود. اما با توجه به اینکه تعداد پودهای به کار رفته در بافت فرش های ماشینی متغیر است (یک تا سه عدد برای هر ردیف یا رج فرش)، بنابر این تراکم پودی نیز تغییر پیدا می کند.

در بافت فرش ماشینی اگر برای هر ردیف 1 عدد پود استفاده شود تراکم طولی گره ها با تراکم پودی برابر خواهد بود. اما اگر برای هر ردیف یا رج فرش 2 پود استفاده شود، تراکم پودی دو برابر تراکم طولی گره ها خواهد بود. و سرانجام اگر برای هر ردیف فرش از 3 پود استفاده شود تراکم پودی 3 برابر تراکم طولی گره ها خواهد بود. تقریبا تمامی دستگاه های جدید فرش ماشینی از 3 عدد پود در بافتشان استفاده می کنند.

با توجه به آنچه در ابتدا در رابطه با تراکم طولی و تراکم عرضی (همان شانه) گفتیم، اکنون باید بگوییم که به تراکم طولی یا تراکم خاب به صورت مختصر تراکم، می گویند. اما آنچه که در بازار و در میان مردم، فروشندگان و تولیدکنندگان فرش رایج است این است که تراکم پودی را به عنوان تراکم فرش اعلام می کنند.

 

تشخیص و محاسبه تراکم فرش

از آنچه در بخش بالا در رابطه با تراکم طولی و تراکم پودی بیان کردیم و با توجه به اینکه گفتیم تقریبا همه دستگاه های مدرن و جدید از 3 پود در بافت هر ردیف یا رج استفاده می کنند بنابراین می توان نتیجه گرفت که در فرش 1000 شانه استاندارد با توجه به اینکه در یک متر عرض آن 1000 گره وجود دارد (شانه)، اگر تغییر در آن ایجاد نشود به صورت معمول و استاندارد در یک متر طول آن نیز 1000 گره وجود دارد یعنی تعداد تراکم قابل مشاهده و قابل شمارش آن برای شما در یک متر 1000 گره یا پیکسل است. اما تراکم رایج آن در این شرایط چون ضرب در 3 می شود (به دلیل 3 پودی بودن دستگاه) سه برابر آن یعنی 3000 خواهد بود.  پس در یک فرمول بسیار ساده می توان چنین بیان کرد که:

شانه فرش × (تعداد پود فرش در هر ردیف) = تراکم

پس در فرش 1000 شانه استاندارد تراکم طولی نیز – مانند عرضی یا همان شانه – باید در یک متر طول 1000 گره وجود داشته باشد که تراکم (پودی) آن که با ضریب 3 می شود 3000 . به همین راحتی! تراکم طولی یک فرش 1200 شانه استاندارد نیز مانند شانه آن باید در یک متر طول حداقل 1200 گره باشد که با ضریب 3 می شود 3600 . همانطور که در مقاله مربوط به ” تعریف کامل و ساده از شانه فرش ماشینی ” نیز گفتیم شما می توانید به جای 1متر طول 10 و یا 5 سانت از طول فرش را ملاک و معیار عمل خود قرار دهید و بر اساس آن تراکم را به دست آورید.

پس به عبارت ساده تر نحوه محاسبه تراکم در اکثر مواقع (به ویژه در فرشهای 700 و 1000 و 1200 و 1500) به این صورت خواهد بود:

شانه فرش × 3 = تراکم

اما این نکته را مجددا تکرار می کنیم که این نحوه محاسبه تراکم مربوط به فرشهای 3 پودی است که تقریبا همه دستگاهای 700 شانه به بالا تراکمشان را به این شکل محاسبه می کنند. اما در فرشهای با تراکم پایین که معمولا با دستگاه های قدیمی بافت می شوند مانند 500 شانه و 440 شانه و 350 شانه ، معمولا 2 پود و گاهی یک پود وجود دارد. به عنوان مثال در یک فرش 500 شانه استاندارد وقتی گفته می شود تراکم آن 1000 است یعنی در یک متر طول آن نیز (همانند عرض یا شانه) 500 گره وجود دارد که با توجه به وجود 2 پود در بافت آن با ضریب 2 ، تراکمش 1000 خواهد بود. ( البته در حال حاضر بسیاری از تولیدکنندان و فروشندگان فرشهای 2پودی و تک پودی نیز در هنگام بیان تراکم، آن را با فرشهای 3 پودی معادل سازی میکنند و تراکم فرش را با ضریب 3 بیان می کنند.)

نکاتی که در تراکم فرش ماشینی

به این نکته توجه داشته باشید که با توجه به این که عرض دستگاههای تولید فرش ماشینی ثابت است تغییر شانه فرش بسیار کار سخت و حتی غیر ممکن است. اما آنچه به راحتی قابل تغییر است تراکم طولی فرشها است. به این شکل که مثلا می توان از تعداد ردیف های بافت در طول فرش مقداری کم کرد. مثلا اگر فرش 1000 شانه به جای اینکه با تراکم طولی 1000 بافته شود با تراکم 900 بافته شود در این صورت در 10 سانت عرض فرش 100گره و در 10 سانت طول فرش 90 گره وجود خواهد داشت! که این کم کردن تراکم فرش، یکی از شیوه های سودجویان می باشد.

¤ نکته مهم:

همانگونه که در مقاله ” تعریف کامل و ساده از شانه فرش ماشینی ” به شما قول داده بودم می خواهم در اینجا به روشن شدن یک نکته در مورد فرش 700 شانه اشاره کنم. با توجه به آنچه تا اینجا در مورد تراکم آموخته اید اگر قرار باشد تراکم را با فرمول 3برابر کردن شانه به دست آوریم خواهیم داشت:

شانه 700* 3پود = تراکم 2100

اما آنچه در مورد فرش 700 شانه بیشتر در بازار رواج دارد استفاده از تراکم 2550 است. اگر مقاله مربوط به آموزش ساده و گام به گام شانه فرش ، را به یاد داشته باشید در آنجا نیز به این نکته اشاره کردیم که فرش 700 شانه تراکم 2550 در حقیقت اگرچه نام 700 شانه را با خود دارد اما دستگاههای جدید و مدرن تولید فرش 700 شانه در حقیقت 850 شانه دارند که تراکم حقیقی این فرشها را با ضریب3 می توان به راحتی محاسبه کرد. به همین دلیل در مورد فرش 700 شانه از اعدادی چون 2100 و 2250 و 2400 و 2550 در رابطه با تراکم آنها استفاده می شود. بنابراین یک فرش فرش 700 شانه تراکم 2550 در یک متر عرض و طول خود 850 گره دارد که در 10 سانتی متر آن باید 85 گره یا رج وجود داشته باشد.

دسته : ,
برچست ها :

تعریف کامل و ساده از شانه فرش ماشینی


تاریخ انتشار پست : 1398/10/5 بازدید : 343

تعریف شانه فرش ماشینی

 

اگر قصد خرید فرش داشته یا دارید، حتما اصطلاح ” شانه فرش ” یا ” تراکم عرضی ” را شنیده اید. احتمالا تصور بیشتر مردم این است که هرچه شانه بالاتر برود، قیمت هم به همان ترتیب گرانتر می شود. البته این مسأله درست است، اما نه همیشه!! متاسفانه عدم اطلاع و آگاهی مردم درباره این مفهوم ، در برخی مواقع باعث سوء استفاده بعضی از فروشندگان فرش ماشینی می شود.

در این مقاله به زبان خیلی ساده تعریف جامع و دقیقی از اصطلاح شانه ارائه می دهم که باعث می شود بعد از سال ها با معنای ساده و دقیق این اصطلاح آشنا شوید. و همچنین روش ساده ای برای محاسبه و تشخیص آن بیاموزید. علاوه بر این، می کوشیم تا مطالبی مفید و کاربردی را درباره چگونگی تاثیر آن بر روی قیمت و کیفیت فرش ارائه دهیم.

پس در ادامه

با ما همراه باشید تا کارشناس فرش شوید !

 

شانه فرش چیست؟

شانه یکی از رایج ترین و پرکاربردترین اصطلاحات، در حوزه فرش ماشینی است که معمولا به عنوان اصلی ترین ویژگی تعیین قیمت فرش در میان مردم و فروشندگان به کار می رود. در حقیقت این اصطلاح معادل اصطلاح ” رجشمار ” و یا ” خانه شمار ” است که در میان بافندگان، فروشندگان و خریداران فرش دستباف رایج است. اما آنچه مردم معمولا از آن اطلاع ندارند و برخی فروشندگان و تولیدکنندگان از آن سوء استفاده می کنند این نکته است که:

اگر چه شانه یکی از عوامل است که تاثیر مستقیم در تعیین قیمت انواع فرش ماشینی دارد، اما مسلما تنها عامل نیست!

عوامل بسیار دیگری همچون تراکم فرش ماشینی، جنس نخ خاب فرش، جنس نخ تار و پود فرش و غیره که در جای دیگر به توضیح آنها خواهیم پرداخت نیز در تعیین قیمت فرش ماشینی تاثیر دارند. اهمیت و جذابیت این نکته وقتی بیشتر می شود که شما بفهمید ممکن است یک فرش 500 نسبت به فرش 700 کیفیت و ارزش و در نتیجه قیمت بیشتری داشته باشد. بله! درست متوجه شده اید. اگر 10 عامل را در تعیین قیمت فرش موثر بدانیم و شانه یکی از عوامل موثر در تعیین قیمت آن باشد، مسلما ممکن است یک فرش 500 در 9 فاکتور دیگر که در تعیین قیمت فرش موثرند، نسبت به یک فرش 700 بهتر و در نتیجه قیمت آن فرش 500 نیز بیشتر باشد.

تعریف شانه فرش ماشینی

در تعریف تخصصی که در کتابهای رسمی و آموزشی دانشگاهی آمده است از شانه به عنوان ” تراکم عرضی ” فرش ماشینی یاد شده است. در توضیح این اصطلاح تخصصی برای روشن شدن و ساده شدن مطلب باید بگوییم که :

به تعداد نخهای خاب و یا همان گره های موجود در یک متر عرض فرش ماشینی، شانه فرش گفته می شود.

(ما در اینجا به دلیل اینکه نمی خواهیم وارد بحث تخصصی شویم بیش از این توضیح نمی دهیم. برای مطالعه بیشتر مراجعه کنید به کتاب “فرش ماشینی” تالیف “دکتر منصور دیاری بیدگلی” – عضو هیئت علمی گروه نساجی دانشگاه کاشان – صفحه 80)

 

چگونه شانه را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص شانه ما ساده ترین روش را برای شما در اینجا توضیح می هیم؛ تا به راحتی بتوانید همیشه و هرجا هر فرشی را می بینید در عرض کمتر از 1دقیقه شانه آن را تشخیص دهید. برای انجام این کار کافی است شما یک خط کش یا متر داشته باشید که بتوانید نهایتا تا 10 سانتی متر را با آن مشخص کنید. وقتی می گوییم یک فرش 1000 است یعنی در یک متر عرض فرش 1000 گره وجود دارد. پس با یک محاسبه ریاضی ساده می توانیم نتیجه بگیریم که در 10 سانتیمتر عرض فرش باید 100 گره و در 5 سانتی متر عرض فرش 50 گره و در 2.5 سانتی متر عرض فرش باید 25 گره وجود داشته باشد. پس شما به راحتی می توانید با یک خط کش و یا یک متر 10 یا 5 سانتی متری، پشت فرش را به صورت عرضی اندازه بگیرید و شانه ی آنرا به دست آورید.

با توجه به این مطلب می توانیم به راحتی دریابیم که در یک متر عرض فرش 440 تنها 440 گره، در یک متر فرش 500 تنها 500 گره ، در یک متر عرض فرش 1200 شانه  تنها 1200 گره و در یک متر فرش 1500 نیز 1500 گره وجود دارد. بنابراین برای محاسبه تعداد گره های هر یک از این فرش ها در 10 سانتی متر، عدد شانه را تقسیم بر 10 نموده و برای محاسبه تعداد گره های موجود در 5 سانتی متر عرض فرش، تعداد شانه را تقسیم بر 20 میکنیم تا به درستی یا نادرستی شانه درج شده روی فرش پی ببریم.

اما یک نکته! اگر دقت کرده باشید در موارد بالا من نامی از فرش 700 شانه نیاوردم. علت آن این است فرش 700 از ابتدای ورودش به بازار فرش ماشینی دچار تغییر و تحولاتی بوده و به اصطلاح ارتقا یافته است. بنابراین بدون اینکه بخواهیم در اینجا توضیحات گنگ و مبهمی به شما بدهیم به شما عرض می کنیم که برای فرش های 700 که با تراکم 2550 به فروش می رسند، باید توجه داشته باشید که در حقیقت شانه این گونه فرش ها 850 است. به عبارت دیگر در یک متر عرض فرش 700 شانه تراکم 2550 واقعی باید 850 گره وجود داشته باشد و در 10 سانتی متر آن 85 گره. علت این امر را در مقاله مربوط به ” تراکم فرش ماشینی ” به صورت مفصل و روشن توضیح خواهیم داد.

 

چند نکته مهم هنگام برای محاسبه صحیح و دقیق شانه

توجه داشته باشید که هیچگاه برای محاسبه شانه و شمارش تعداد گره ها زیر 2.5 سانت را در نظر نگیرید. البته پیشنهاد ما این است که برای محاسبه دقیقتر حداقل 5 سانتی متر را شمارش کنید. این امر به دلیل این است که ممکن است به دلیل خطای چشم یک گره شمارش نشود. اگر شما مثلا 1 سانتی متر فرش 1000 را شمارش کنید و یک گره از چشم شما پنهان بماند، با خطای 10 درصدی مواجه می شوید در حالیکه اگر در 5 سانتی متر شمارش کنید درصد احتمال وقوع خطا در شمارش و محاسبه کاهش می یابد.

نکته!

با توجه به اینکه مفهوم شانه و تراکم، دو مفهوم کاملا مرتبط هستند و تراکم نسبت مستقیمی با شانه آن دارد، بنابراین در مطلب بعدی درباره تراکم فرش ماشینی صحبت خواهیم کرد. برای دریافت کامل و تشخیص درست این اصطلاح حتما  مقاله ” تراکم فرش ماشینی ” را نیز که با زبانی ساده نگاشته شده است مطالعه نمایید.

دسته : ,
برچست ها :
تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد